piątek, 1 maja 2009

Wodospad Podgórnej

Wszystko co białe zakwitło, nawet rododendrony. Wydaje się, że dużo bielej jest niż w zeszłym roku.
Deszcz płatków się nasila, ale nie zastąpi normalnych opadów i trzeba uruchamiać studnie, by napoić spragnione byliny i bardziej kolorowe kwiaty.
Czas na wycieczki znakomity, że aż nie wiadomo czy być w sadzie, czy chodzić, czy jeździć.
Na początek spokojnie, do Przesieki, nad wodospad. Może się nie znam, ale w tej sąsiedniej miejscowości miejsc widokowych jest mniej niż w Zachełmiu. Tam pamiętam cztery a w Zachełmiu ok.10.
To prawda, że w Przesiece jest nieco wiecej ciekawostek np. Kamień Waloński, który na uwadze ma nawet sam Erich von Däniken jako ślad pobytu istot pozaziemskich. W pobliżu ma się jeszcze znajdować 7- tonowy kamień "Chybotek", którego jeszcze nie zlokalizowałem. W związku z tym popychamy wszystkie okoliczne kamienie.

Najznamienitszym miejscem jest Wodospad Podgórnej. Trzeci co do wielkości (10 m) wodospad Karkonoszy, a jednak najpiękniejszy i najbardziej malowniczy, co udowadniał od 1938 r. mieszkający w pobliżu, znany pejzażysta, malarz i grafik Erich Fuchs. Parę lat temu, zachełmiańska dziatwa, na wzór Klubu Morsów z Jeleniej Góry, taplała się w nim również zimą, gdy temperatura bieżącej wody osiągała nawet -2 st. C. Mnie wyciągnęli w październiku i zanurzywszy się w nim na chwilę, do dziś nie dopuszczam zimnej wody powyżej kostek.
Nie przypuszczałem, kąpiąc się w nim w czasie wycieczki klasowej trzydzieści parę lat temu, że kiedyś przyjdzie mi tu żyć na zawsze.

Wydaje się też, że nic już nie zagrozi wartkiemu strumieniowi wody płynąć swobodnie, gdy 2 lata temu prywatny inwestor, ekolog, wymyślił zabrać ponad 90% wody z wodospadu dla zasilania elektrowni wodnej, obsługującej kilka domostw. Gdyby nie tysiące podpisów, protestów i kilka artykułów, nie byłoby takich zdjęć dziś.
Ale jest i kozioł ofiarny- właśnie rozpoczyna się proces jednego urzędnika w tej sprawie, jak gdyby nie było Systemu, procedur i przepisów, które jeszcze nie raz pozwolą na podobną niedorzeczność.

I drugi raz wybraliśmy się podziwiać ten niezwykły widok na Kotlinę i Zbiornik "Sosnówka" na północną stronę. Jest kilka pełnych klimatu domów w pobliżu. Radzę kliknąć na tą panoramę.

Brak komentarzy: